1. stupeň ZŠ

BRNO ZBLÍZKA
…objev město s Nelou a drakem…

V sešitu Brno zblízka sami nebo se svými kamarády zdoláte pár překážek, zažijete nové výzvy a třeba se naučíte o svém okolí přemýšlet trochu jinak.

Sešit je plný inspirace a dobrodružství – potkáte je při objevování místa, kde žijete a ke kterému máte vztah.

Nevěříte, že i vy můžete ve městě něco změnit?

Zkuste naslouchat jeho potřebám a pomozte městu růst. A prozkoumejte, jaké možnosti máte právě vy.

Nebudete na to sami – na vaší cestě, jak rozumět městu, vás doprovodí naši dva průvodci: Nela a Drak.

Každý z nás může ovlivnit místo, kde žije, a i drobná pozitivní změna dokáže zlepšit veřejný prostor a vztahy v komunitě – to je ve zkratce hlavní poselství sešitu Brno zblízka. Dětem z 1. stupně základních škol jsou v něm představeny některé z důležitých principů rozvoje města. Díky zajímavým aktivitám si děti vyzkouší vnímat a zmapovat místo či město a také přemýšlet nad tím, co ony samy mohou udělat, aby se zde cítily lépe. Sešit Brno zblízka má rovněž sloužit jako podpůrný materiál pro Participativní rozpočet do škol s cílem posunout děti o kousek blíž dospělému světu a naučit je demokratickým principům.

Sešit je bohatě ilustrován brněnským výtvarníkem Tomášem Kučerovským a na jeho vzniku se podílela Barbora Dvořáková, která se zabývá místně ukotveným učením a interpretací místního dědictví. Byl vydán v nákladu 3 000 výtisků a do rozebrání jeho zásob je pro vás nyní k dispozici zdarma. Budeme rádi za zpětnou vazbu k sešitu i doprovodné metodice – tu prosím pište na mail gregorova.eva@brno.cz.

• Šifrovačka – Projděte cestou od Koně k Drakovi a při plnění zábavných úkolů se zamyslete nad centrem Brna trochu jinak.
  • Úvod – Seznamte se s Nelou, Drakem a sešitem Brno zblízka.
  • Erb – Vytvořte svůj erb i erb pro kamaráda.
  • Domov a sousedství – Poznejte svůj domov a jak daleko je blízko.
  • Abeceda a písmenka – Městská abeceda a pátrání po písmenkách ukáže město zábavně.
  • Místo snů a místo srdce – Navrhněte svoje město snů a pokračujte přemýšlením o místě svého srdce.
  • Mapa a povolání – Díky „pocitové mapě“ místa porozumějte lépe městu. O město se navíc stará velká spousta povolání, poznejte proto několik z nich.
  • Komunita – Podívejte se na to, kdo patří do vaší komunity a jaké „superlidi“ znáte.
  • Hledačka a budova – Pestrá hledačka vám otevře oči a podíváte se na místo trochu jinak. Stejně tak se zkuste „obléknout“ do kůže budovy.
  • Město pod zemí a rozvoj města – Neviditelné město skrývá pod zemí úplné bludiště. Druhý úkol vás zavede nazpátek v čase.
  • Město budoucnosti a součásti města – Povídejte si o tom, jaké chceme město a co by v něm nemělo chybět.
  • Městské maličkosti i Brno 2050 – I velké město dělají drobné věci a vy je musíte najít. Městské puzzle vás naopak připraví na velký úkol – strategické plánování.
  • Městské puzzle – kartičky – Staňte se městskými plánovači a poskládejte pomocí vystřihovacích kartiček novou městskou čtvrť.
  • Parky – Prozkoumejte park, který znáte. Zkuste pro lidi naplánovat nový park. Co patří do zahrady plné života? Jaký bude váš báječný park? Jakou roli má v zahradě a ve městě voda?
  • Co patří do parku… – Vystřihněte a doplňte, co (ne)má být ve správném parku.
  • Doprava – Jezdíte do školy autem nebo jdete pěšky? Jaké jsou výhody „zelené“ dopravy?
  • Dobrodárky a důležitá čísla – Vybarvěte si mašli za každou splněnou „dobrovýzvu“.
  • Z metodiky: projektový den – Navrhněte ve spolupráci s ostatními nové hřiště. Pracovní list k projektovému dni „Mise hřiště“.
  • Z metodiky: rozvoj města – Povídejte si nad dvojicemi obrázků o tom, jaké město je a jaké by mělo, či mohlo být.